×

بازی های  پاسوربرای مدت زمان طولانی بوده است. آنها در قالب های مختلف برای یک هزاره وجود داشته اند،و در شرق دور اختراع شده اند.

و در غرب  هم آمد و در دهه ۱۴۰۰، تثبيت شد. در حالی که فرهنگ ها و ملت های مختلف از مجموعه های مختلف کارت استفاده می کنند،اما این سیستم بیشترین استفاده را در سراسر جهان دارد. دوستان، خانواده ها و غریبه ها در اردوگاه ها و میزهای اتاق نشیمن و دورهمی ها برای بازی کردن بازی های دوستانه و شاید غیر دوستانه پاسور بازی میکنند. یا میتوانند به سایت پاسور مراجعه کنند و ان را بصورت انلاین بازی کنند.

همه از استاندارد ۵۲ بسته کارت استفاده می کنند، البته با جوکر ها ۵۲ عدد است.

  • تصویر قلب به عنوان دل شناخته می شود،
  •  الماس ها خشت هستند،
  • بیل های بلند گشنیز (گیشنیز در زبان فارسی و یا خاج) است.
  •  ACE به عنوان tak (یا âS) شناخته می شود، شاه شاها، ملکه bibi و jack sarbâz (سرباز) است.

در پاسور آنلاین چند بازی متفاوت میتوان انجام داد و سرگرم شد و بسته به سلیقه افراد نوع بازی که انتخاب میکنند متفاوت است:

حکم یک بازی برای چهار بازیکن در مشارکت ثابت است، هدف این است که حداقل ۷ مورد از ۱۳ ترفند را به دست آورید.

رک، همچنین به عنوان “شلم” شناخته می شود، یک بازی دشواری است با پیشنهادات، احتمالا از جنوب ایران. آسه ها و ده ها به ارزش ۱۰ امتیاز، پنج عدد به ارزش ۵ و هر ترفند به ارزش ۵ امتیاز است.

Ghahveh یک بازی فریبنده است که به نظر می رسد از نسل بازی آمریکایی است.

Gharrat (غارت) یک بازی ماهیگیری غیر معمول است که با یک شمع مرکزی بازی می شود که در آن همچنین می تواند ضبط های دیگر بازیکنان را سرقت کند.

۴ برگ یکی دیگر از بازی های مربوط به بصره است و گاهی اوقات به عنوان چهار برگ، هفت خج (هفت کلوپ) و یا هفت و چاهور، یزدا (۱۱ + ۷ + ۷) شناخته می شود.

چهار برگ که دو نفره و سه نفره و چهار نفرا میتوان بازی کرد و هدف بازی این است هرکارتی ک وسط انداخته میشود با کارتی که وسط قرار دارد جمعش به عدد ۱۱ برسد در این صورت این یدست حساب میشود و هرس بیشترین دست را بدست آورد برنده بازی است.

۹-۵-۳ یک بازی فریبنده است که مربوط به گروه بزرگی است.

Rim یا Râmi یک نسخه از رامی است که در آن ۱۳ کارت مورد استفاده قرار می گیرد و تقاضای اولیه حداقل ۳۰ امتیاز از هر بازیکن است.

Blof (Bluff) شبیه به بازی غربی به نام Bullshit است.

Jarimeh (مجازات) یک بازی شبیه حکم است، به جز اینکه برای انجام حداقل تعداد مشخصی از ترفندها مجازات وجود دارد.

پوکر در ایران احتمالا مشابه بازی پوکر آمریکایی است.

بیستو یك (۲۱) همان بلك جک است.

پیشا پاشا یک بازی پاسور یهودی است که نام آن به زبان فارسی است. پیشا پاشا به معنای “نزدیک به پاشا” است، “پاشا” یک اصطلاح افتخاری برای فرماندار یک ایالت یا منطقه است. بنابراین ممکن است که این بازی از مضامین ایرانی باشد یا در آن زمان محبوب بوده است. با از منابع دقیق بخوانیم که آیا پیزا پاشا در ایران ، شاید در جوامع یهودی وجود داشته یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *